Sodų ir kiemų puošybos įvairovė

hortenzijaDar prieš kokių dvidešimt ar trisdešimt metų kaimuose vyravo gana panašūs vaizdai – kiemuose tie patys vaismedžiai, tie patys gėlynai, tokios pat eglučių gyvatvorės ir medinės tvoros. Tuo tarpu pastaruoju metu, ypač vis plačiau atsiveriant viso pasaulio sienoms, tiek augalų, tiek ir idėjų įvairovė kiemų puošybą pakeitė iš esmės. Vis sunkiau įžvelgti kokias nors tendencijas, vis sunkiau suskaičiuoti dekoratyvinių augalų įvairovę, net ir tradicinius vaismedžius ir vaiskrūmius keičia abrikosai ir persikai, šilauogės ir hibridiniai agrastai, mažieji kiviai – aktinidijos ir iš tolimų kraštų atvežti valgomieji sausmedžiai, net mat mūsų vietinis paprastasis – stipriai nuodingas ir toli gražu ne toks puošnus.

Dekoratyvinių augalų įvairovė dar gerokai painesnė. Juolab, kad auginame net skirtingas rūšis, kurių turbūt kiekvieno sode ar kieme galima suskaičiuoti dešimtis, bet ir kalną įvairiausių veislių. Ir tai toli gražu ne riba – juk įvairius krūmus galima skirtingai genėti, gauti labai įvairias ir to paties augalo veislės formas. Pavyzdžiui populiarioji hortenzija, aptinkama daugelio kiemuose, gali būti auginama ir kaip daug stiebų turintis krūmas, ir kaip vienastiebis jau beveik medis, primenantis netgi bonsą iš japoniškų sodų. Net ir tujos, tokie dažni gyvatvorių augalai, dabar turi ne vieną veislę, kurios skiriasi ir spalva, ir forma, ir atsparumu tam tikroms nepalankioms sąlygoms.

O kaip gi susigaudyti tarp tokios augalų gausybės, ką gi pasirinkti savo kiemo puošybai? Žinoma, verta atsižvelgti ir į jūsų kiemo dirvožemį, ypač jo drėgnumą, ir į pasaulio šalis, kurias galėsite palikti atviras savo augalui. Galbūt norite auginti ką nors visiškai atviroje pievoje, o gal ieškote ko nors, kas papildytų jūsų senų ūksmingų medžių pilną kiemą. Ir čia jau reikės atsižvelgti, kokie augalai galės augti vienomis ar kitomis sąlygomis, pavyzdžiui ta pati hortenzija čia jokia išimtis. Nors augalų galima įsigyti daugelyje net nedidelių prekybos centrų, vis tik didžiausias pasirinkimas būna specializuotuose medelynuose, kur ne tik gausite būtent tą veislę, kurios norite, bet ir gausite išties vertingų patarimų. Perkant daugiau – neretai netgi kokių nors augančių dovanų, kurioms taip teks atrasti vietos savo kieme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *