IP adresas

IP adresas

IP adresasKiekvienas kompiuteris ar kitas prietaisas, prijungtas prie interneto, turi tam tikrą identifikacinį numerį, kuris yra vadinamas IP adresu. Šiai dienai vis dar įprasta naudoti adresus 32 bitų sistemoje, tačiau tokių laisvų adresų sparčiai mažėja dėl vis didėjančio prie interneto jungiamų prietaisų skaičiaus. Šį mažėjimą lemia tai, kad internetas tampa įprastu telefone, išmaniajame laikrodyje, moderniame televizoriuje, diegiamos sistemos į automobilius, šaldytuvus ir daugybę kitų kasdienių prietaisų, dėl to jau pereinama prie 6-osios IP adresų versijos, kuri naudoja 128 bitų sistemą.

Vidinis ir išorinis IP adresai

IP adresas gali būti tiek išorinis, tiek vidinis. Išoriniu adresu jungiamasi į internetą, o vidinis naudojamas iki maršrutizatoriaus (routerio). Taip suteikiama galimybė namuose naudojantis vienu IP adresu prijungti keletą prietaisų, kuriems paskiriami vidiniai IP adresai. Tai gali iššaukti šiokių tokių ribojimų, tačiau namų sąlygomis tokia sistema visiškai tinkama, ja naudojasi ir nemažai įmonių. Specialių interneto poreikių turinčios įmonės perka teisę į keletą skirtingų IP adresų. Pavyzdžiui, įmonė perka 100 IP adresų. Tai reiškia, kad ji galės turėti 100 prie interneto pajungtų prietaisų, kurie turėsis unikalų išorinį IP adresą. Tai aktualu jungiant serverius ar kitas duomenų stotis, tačiau administracijos kompiuteriams tai neaktualu ir todėl kabinetuose statomi maršrutizatoriai, kurie suteikia vidinius IP adresus. Prie maršrutizatoriaus prijungus 10, 20 ar net 100 kompiuterių bus išnaudojamas tik vienas išorinis IP adresas.

Statinis ir dinaminis IP adresai

Statinis IP adresas nekinta ir visą laiką yra toks pats. Tuo tarpu dinaminis IP adresas atsijungus nuo interneto tinklo ir vėl prie jo prisijungus gali pasikeisti. Dažnai taip elgiasi interneto tiekėjai, kurių turi mažiau IP adresų nei klientų. Kadangi tikimybė, jog visi klientai vienu metu prisijungs yra maža, turimi adresai atsitiktine tvarka yra paskiriami klientams ir taip prasiverčiama su mažesniu resursu. Tokia sistema buvo labai efektyvi prieš keletą metų, tačiau dabar vis daugiau klientų internetą naudoją 24 valandas per parą, nes internetą dalija keliems įrenginiams maršrutizatoriumi. Dėl to interneto tiekėjai yra priversti turėti užtektinai IP adresų ir siūlo statinius, o ne dinaminius IP adresus.

Dinaminiai IP adresai šiuo metu populiariausi tarp mobilaus interneto tiekėjų, kadangi šiuo internetu dažniausiai naudojamasi tik tam tikru laiku, keletą kartų per dieną ar net rečiau nei kartą per savaitę.

IP adresas yra puiki priemonė identifikuoti asmenį, todėl užtenka prisijungti prie interneto ir Jūs jau paliekate tam tikrą pėdsaką, pagal kurį, esant reikalui, galite būti atsekti, nustatyta Jūsų tapatybė. Taigi, internete elkitės tinkamai, būkite budrūs ir nebandykite apgauti, įžeisti kitų, nes labai greitai sulauksite pranešimo apie netinkamą savo poelgį, dėl kurio galite netekti interneto prieigos ar gauti finansinę baudą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *